Our Governors

Louise Cornell, Chair of Governors

 

Louise has a background in community planning and change management, working with the NHS and social care. She lives in Rockland St Mary and has two daughters.

Julia Humphrey, Executive Head Teacher

 

Julia has been the Executive Headteacher of Rockland St Mary and Surlingham Primary schools since September 2017. She is also the Headteacher of Old Buckenham Primary School. All three schools belong to Sapientia Education Trust. She has worked in education for over 26 years.

Sarah Wollerton, Vice Chair of Governors

 

Sarah is a Design and Technology teacher at Framingham Earl High School and has worked in education since 2005. She is a has two children who attend Surlingham Primary.

Anna Harvey, Parent Governor

 

Anna is a teacher and SENDCO at Framingham Earl High School. She has worked in education for more than 17 years. She’s the parent of one child at Surlingham.

Ernie Green, Co-opted Governor

 

Ernie has lived in Rockland St Mary for 37 years. He has four grown up children, 3 sons and a daughter, all of which attended Rockland St Mary Primary School and then Framingham Earl High School. Ernie is currently a Parish Councillor and until recently was the Royal British Legion Treasurer for the Norfolk County.

Victoria Burgess

 

Victoria is a teacher and SENDCo, currently working at Hethersett Primary School. She lives in Surlingham and has two young boys.

Nikki Stone

 

Nikki has background in Design, Sales & Marketing, working for an international retail & hospitality Chinaware brand. She lives in Rockland St Mary and has two daughters, the eldest of which attends Rockland St Mary Primary School.

Nikki herself attended Rockland St Mary Primary School and then Framingham Earl High School and is currently a Parish Councillor.

Louise Linford

 

Louise has a background in Arts administration management and has been the Chair of Sunbeams Pre-School committee since September 2017.  Louise is parent of two children, her youngest is due to start at Rockland St Mary Primary School in September 2020.  Louise grew up in Rockland St Mary and also attended Rockland Primary school and then Framingham Earl High School. 

Nicholas Steven-Jones

 

Nick is a chartered accountant and Chief Financial Officer at Archant. He lives in Surlingham and has two young children who are pre-school age. 

Julie Brown – Staff Governor

 

 

Our Chair of Governors can be contacted on: l.cornell@rsm.set.education  

SAPIENTiA EDUCATION TRUST

 ROCKLAND ST. MARY & SURLINGHAM PRIMARY SCHOOLS LOCAL GOVERNING BODY

 Register of Interests – as at February 2020 

Name
SET Governor Position

 

Date of appointment

Business Interest

Nature of interest

Personal Interest

Governor / Trustee roles in other educational institutions

Date of last declaration

Julie Brown
Support Staff
10/12/2018
Secretary at Rockland St.Mary Primary School
Employee
None
None
Feb 2020
Louise Cornell
LGB Chair
Co-opted
01/09/2017
Collective Community Planning
Director
None
None
Feb 2020
Ernest Green
Co-opted
01/09/2017
Rockland St.Mary Parish Councillor
None
None
None
Feb 2020
Anna Harvey
Parent SPS
01/09/2017
Framingham Earl High School Teacher
and F7 Cluster SENDCo
Employee
Children at Surlingham Primary
None
Feb 2020
Julia Humphrey
Executive Headteacher
 
01/09/2017
Rockland St.Mary Primary & Surlingham Primary Executive Headteacher
Employee
None
Old Buckenham Primary& Nursery Executive Headteacher
Feb 2020
Sarah Wollerton
Parent SPS
10/12/2018
Staff at Framlingham Earl High School & Notre Dame High School
Employee
Children at Surlingham Primary
None
May 2019
Helen Norris
Staff Governor
28/10/2019
None
Employee
None
None
Feb 2020
Nick Steven-Jones
Co-Opted Governor
28/10/2019
Archant Community Media LTD (Various LTD companys associated-Separate list provided)
Employee
None
None
Feb 2020
Nichola Green
Parent Governor
28/10/2019
Rockland St.Mary Parish Councillor
None
Father Ernest Green
Child at RSM
None
Feb 2020
Louise Linford
Parent Governor
28/10/2019
Sunbeams Pre-School Bramerton
None
Child at RSM
None
Feb 2020
Victoria Burgess
Co-Opted Governor
28/10/2019
 
 
 
 
Feb 2020

Record of Review (review to be conducted by the Clerk)

 

Date
27/10/2016
15/09/2017
31/01/2019
14/11/2019
05.03.20
 
 
Signature
 

 

 

 

 

 

 

 Clerk’s Notes:

Term of Office is 4 years for each Governor.

  • The appointing authority for Governors is the Board of Trustees to Sapientia Education Trust (SET).
  • Hannah Hambling resigned as Parent Governor in Sept 2018
  • Kirsty Lane resigned as Staff Governor in October 2018.
  • Claire Dixon resigned as Co-opted Governor in May 2018.
  • Charlie Wright resigned as Parent Governor in April 2018.
  • Paul Sanford resigned as Parent Governor in Sept 2019.
  • Marcel Pfang resigned as Parent Governor in October 2019.

 

 

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close